Systém a sloboda pri zapisovaní? Objav Metódu Bullet Journal

Možno si už na Pintereste či Instagrame zachytil/a fotky krásne vyplnených diárov. Umelecky vytieňované obrázky, nápadité stránky s názvami mesiacov či komplexné týždenné prehľady a denné zoznamy úloh. Väčšinou ide o nadšencov metódy Bullet Journal.

Vravíš si, že to nebude celkom pre teba, lebo predsa len s tým tvojím kreslením to nie je extra sláva? Nemusíš sa báť, nechceme z teba urobiť druhého Michelangela, Picassa či Herringa, ani najnovšiu hviezdu Pinterestu. ;-) Podstata metódy je v niečom úplne inom.

Píš v odrážkach

Názov Bullet Journal, teda v doslovnom preklade akýsi „diár s odrážkami“, vychádza z jednoduchého pravidla a to znie: Píš v odrážkach! To znamená, že sa nemusíš trápiť veľkými písmenami, bodkami, čiarkami či inými gramatickými pravidlami. Píšeš krátko, stručne, rýchlo a hlavne podľa seba – diár má totiž slúžiť tebe a nie ty jemu.

Cez zapisovanie si vlastných myšlienok, pocitov, úloh a plánov nás učí byť bližšie k sebe samým. A plniť si naše sny. Pretože, ak lepšie spoznáme sami seba, budeme si vedieť aj v hlučnej dobe plnej informácii vybrať to podstatné. A dosiahnúť ciele, ktoré nám urobia radosť, pretože nám budú dávať skutočný zmysel.

Systém a prax

Základnými piliermi metódy sú systém a prax. Každý správny Bulleťák začína Indexom (niečo ako obsah pri knihe), ktorý však zaplníš až neskôr. Začať teda môžeš výhľadom do budúcnosti na to najpodstatnejšie, plynulo prejdeš na mesačný prehľad, následne na týždenný prehľad a čaká ťa i denný prehľad. Zaujímavou súčasťou metódy sú aj takzvané príležitostné zoznamy. Je však len na tebe, aký zoznam si vytvoríš. Môže to byť zoznam prečítaných kníh, denník vďačnosti či sledovanie návykov. Hoci je BuJo najmä o systéme, poskytuje aj obrovskú slobodu a priestor na kreativitu. Aj preto ho máme tak radi.

Chceš sa do témy ponoriť hlbšie? Zaujíma ťa, ako vypĺňať cvičenia krok po kroku? Alebo si zvedavý/á na skúsenosti „BuJo“ Žurnálistov, o ktoré sa s nami podelili?

Pripravili sme pre teba praktický ebook, v ktorom to všetko nájdeš. Ideš do toho?