Zapamätaj si stovky dát vďaka tejto technike a odomkni potenciál svojej pamäte
Dvojkroková metóda vďaka, ktorej si zapamätáš takmer všetko. Odhaľ schopnosti svojej pamäte pomocou starovekej metódy Loci. Zisti, ako môžeš zmeniť svoju pamäť vytvorením mentálnej mapy a používaním živých obrazov.
Čo je metóda Loci?
Metóda Loci zahŕňa spájanie informácii s vizuálnymi predstavami v známom priestorovom prostredí.
Táto technika, nazývaná aj metóda pamäťového palca, využíva skutočnosť, že mozog si ľahšie zapamätá obrázky ako slová. Tento jav je známy ako efekt „obrázkovej nadradenosti”.
Vznik metódy
Táto stará metóda pochádza z čias Grékov a má korene v príbehu Simonida z Ceosu. Simonides sa 5. storočia p.n.l zúčastnil hostiny. Krátko po tom, čo ju opustil, sa zrútila strecha budovy a zabila všetkých účastníkov. Ich telá zostali zmrzačené na nepoznanie.
Simonides sa však zamyslel a zistil, že je schopný mŕtvych identifikovať podľa toho kde na hostine ľudia sedeli. Uvedomil si, že priestorová poloha môže byť silnou pamäťovou pomôckou, a takto vynašiel metódu Loci.
zdroj: Vyobrazenie pamätného paláca z roku 1511 n. l., autor: Giulio Camillo Krokos a iní (2019)
Ako funguje
Aby si mohol/la využiť metódu Loci, vytvor si mapu známeho miesta, napríklad tvojho domova. Rozdeľ si toto miesto na rôzne „stanice“ alebo body, cez ktoré budeš prechádzať. Napríklad, v dome to môžu byť jednotlivé izby, alebo konkrétne predmety ako stôl, gauč, okno atď.
Informácie, ktoré si chceš zapamätať, si vizuálne priraďte k týmto staniciam. Čím zvláštnejšie alebo výraznejšie si ich predstavíte, tým lepšie si ich zapamätáte. Napríklad, ak si potrebujete zapamätať zoznam potravín, môžete si predstaviť, ako je mlieko rozliate na gauči alebo ako chlieb leží na posteli.
Keď potrebuješ informácie vyvolať, „prechádzaj sa“ vo svojej mysli týmto známym miestom a na každej stanici si vybavuj priradenú informáciu.
zdroj:Terry Magalennes (Pexels)
Osvedčené pravidlá
Metóda bude najlepšie fungovať, ak sa budeš riadiť pár osvedčenými pravidlami.
- Ak do pojmu/predmetu nemôžeš naraziť, držať ho, vidieť ho alebo ho nakresliť, tak nie je dobrým pomocníkom na zapamätanie. Vyhni sa abstraktným slovám ako je napr. ,,komunikácia” (ktorú uložíš niekde na poličku) a radšej si pri zapamätaní takého slova predstav obrovský ružový telefón na ktorom ti “komunikácia” práve volá a hlučne vyzváňa.
- Nevytváraj minimalistické pamäťové miesta. Musia mať čo najviac štruktúry a musíš sa v nich orientovať.
- Dobrým pomocníkom môže byť zapamätateľný minipríbeh.
- Miesta môžu byť reálne aj fiktívne, ale musíš ich mať čo najviac preskúmané.
- Často si myšlienkový palác prechádzaj. Napríklad vo voľných chvíľach v MHD.
Ak ťa metóda zaujala, neváhaj ju vyskúšať a otestuj svoju pamäť. Chceš sa o nej dozvedieť viac? K príspevku nás inšpirovala kniha ,,The Art of Memory” od britskej historičky Frances A. Yates.
Zanechať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.