#05: Mesačnica: Zamysli sa na ceste k tvojim cieľom

Koniec mesiaca je ako taký malý Nový rok: je skvelou príležitosťou na reflektovanie predošlého mesiaca a na stanovenie cieľov na ten nadchádzajúci. Pomôže ti vytrvalo pracovať na tvojich dlhodobých cieľoch, aby si na ne nezabudol/la vo víre každodennosti.

Pripomeň si polročné a ročné ciele 

Otvor si Žurnál na Polročnici, prípadne Ročnici, ak máš Ročník. V myšlienkovej mape nájdeš všetky svoje ciele na tento polrok/rok. Zamysli sa, ako sa ti tento mesiac darilo s ich spĺňaním.
  • Vyfarbi bubliny so splnenými cieľmi a nezabudni sa patrične pochváliť. Krok za krokom sa dajú splniť akékoľvek ciele a malé úspechy si tiež zaslúžia oslavu.
  • Prečiarkni ciele, ktoré už nie sú aktuálne. Takých zrejme bude len málo alebo žiadne, ale tento krok ti pomôže sa sústrediť na to najdôležitejšie.
  • Jasnejšie definuj ciele či akčné kroky, o ktorých si medzičasom zistil/a viac informácií. Pomôže ti to s plánovaním týždenných úloh v rámci Pondele.

Sebareflexia 

Čo sa ti tento mesiac podarilo? Za čo sa pochváliš? V čom sa zlepšíš?

Napíš si pod seba všetkých 6 oblastí a snaž sa jednou vetou zhrnúť pocity z tohto mesiaca. Pochváľ sa, ak si dosiahol/la svoje ciele. Nezabudni sa tiež zamyslieť aj nad vecami, ktoré neboli z tvojho pohľadu ideálne a chceš ich zlepšiť. Snaž sa formulovať tieto veci konkrétne a jasne.

Nesnaž sa zlepšiť všetko naraz. Zameraj sa na jednu oblasť.

Mesačná výzva, na ktorú sa zameriaš, by mala vychádzať z polročných cieľov, ale aj z tvojich pocitov, ktoré si si zhrnul/a v predchádzajúcom cvičení. Zvoľ si len jeden nový zvyk, ktorý ti každý deň pripomenie tvoj cieľ.

Ak máš pocit, že by si s tým športom či zdravým stravovaním mal/a už konečne začať, vyber si napríklad cieľ: každý deň prejsť 10 tisíc krokov či vyradiť zo svojho jedálnička cukor a sladkosti.

Podobne, ak sa ti nedarí v práci, štúdiu či vo vzťahu, urob každý deň jeden malý krôčik, ktorý ťa privedie k zlepšeniu súčasnej stiuácie.

Nezabudni si určiť pri dosahovaní mesačných výziev aj odmenu. Veď mordovať sa s niečím celý mesiac - to nie je len tak. Môže to byť maličkosť v podobe kúpy zaujímavej knižky, novej rastlinky do tvojej zbierky či posedenia s kamarátmi.

Viac o tom, prečo Mesačná výzva funguje a ako ju využiť naplno sa dozvieš v našom ďalšom článku: PRAVIDLO 2 DNÍ - ČO TO JE A PREČO BY SI HO MAL VYUŽIŤ?

Na čo z tohto mesiaca určite nezabudneš?

Predtým, ako otočíš stranu a pustíš sa do vypĺňania ďalšieho mesiaca, zastav sa ešte na chvíľku a zamysli sa nad svojou cestou. Koho si na nej stretol/la a čo si sa naučil/a?

Prelistuj si teraz uplynulý mesiac a prečítaj si na spodku každej stránky svoju odpoveď na otázku "Za čo ďakujem?"

Vráť sa ku každej Pondeli a prečítaj si svoje najdôležitejšie zistenia v časti "Čo som sa naučila/a?"

Vyber si najdôležitejšie myšlienky, citáty, zážitky či zistenia a zapíš si ich na sivú stranu vpravo. My sme ti tam síce žiadne motivačné citáty nedali, ale ty si môžeš z tejto strany urobiť kolekciu tvojich vlastných citátov, spomienok a ponaučení. Na konci polroka tak budeš mať zbierku toho najdôležitejšieho, na čo určite nechceš zabudnúť.

 

Máš svoj vlastný tip, o ktorý sa chceš podeliť s komunitou Žurnálistov? Povedz nám o tom na Facebooku. Už teraz sa tešíme na tvoje nápady!

    A aby si na konci polroka mal/a čo najviac svojich cieľov splnených, poď sa s nami pozrieť na týždenné plánovanie v cvičení s názvom Pondeľa.