5 spôsobov ako sa v týchto dňoch udržať v mentálnej pohode

Predošlý mesiac totiž priniesol smutné správy od nášho východného suseda, na ktoré nikto nebol pripravený.

Situácia doľahla na každého a sami sa snažíme spracovať, čo sa to deje.

Preto ti chceme pomôcť udržať sa v mentálnej pohode. Je to ten najlepší spôsob ako súčasnú situáciu zvládnuť. 

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že obavy a stres sú prirodzenými súčasťami nášho života. Všetko toto správanie je automatické a slúži k ochrane života. Ak v ňom však ostaneš dlhodobejšie, môže mať veľmi nepríjemné následky.

Čo teda môže v týchto situáciách pomôcť?


1. Dychové cvičenia

Dychové cvičenie je pre upokojenie tvojho tela pri strese prvou pomocou a okrem toho tiež užitočnou prevenciou. Pre svoju jednoduchosť sa často podceňuje, no vzhľadom na svoje preventívne benefity je to veľká škoda. Aj pri takej samozrejmej záležitosti, ako je dýchanie, si však môžeš uškodiť, pokiaľ na to nejdeš správnym spôsobom. Preto je dobré siahnuť po nejakej overenej technike – jednu z nich nájdeš v Pohoďákovi a množstvo ďalších je dostupných na internete.

2. Meditácia

Často sa stáva, že naše telo robí jednu vec, zatiaľ čo myseľ je zamestnaná niečím iným. Momentálne napríklad obavami z vojny. Meditácia ti pomôže telo a myseľ opäť spojiť.

3. Správna životospráva

Dať „jesť“ každej časti svojho Ja. Hovoríme o fyzickej, duševnej i duchovnej oblasti, ale rovnako o sfére sociálnych vzťahov a profesie. Všetky sa vzájomne ovplyvňujú, preto zabúdať na jednu znamená ochudobňovať ostatné. A stres si nevyberá, ktorú postihne, vojde tadiaľ, kde mu to je dovolené.

4. Okruh podpory

Nakoľko sme spoločenské tvory, potrebujeme mať okolo seba ľudí, obzvlášť v čase, keď nám nie je najľahšie. Zver sa so svojimi pocitmi blízkemu človeku a rovnako buď oporou pre druhých.

5. Prosiť o pomoc nie je tabu

Ak sa s negatívnymi pocitmi boríš dlhodobejšie a značne to znekvalitňuje tvoj život je úplne prirodzené poobzerať sa i po možnostiach odbornej pomociJe to podobné ako so zlomenou nohou, ktorá nielen bolí, ale aj obmedzuje v pohybe a fungovaní. Psychiku nevidno, ale vie tak isto (a niekedy aj viacej) trápiť a obmedzovať tvoje fungovanie. Našťastie existujú odborníci, ktorí sú tu práve pre teba. Jednoducho na nič nemusíš byť sám/sama.

....

K téme mentálneho zdravia sme spolu s Kristy Medliarovou pripravili sériu, ktoré ti pomôžu ísť viac do hĺbky: