Staraj sa o seba
Ako sa vyhnúť stresu pri uvedomení si toho, čo všetko by si v rámci svojej životosprávy mal/a robiť? Znie to kontraproduktívne. A také naozaj je.
Prílišná koncentrácia na dokonalý výkon vo všetkých smeroch ťa nielen (pod)vedome stresuje, ale taktiež vyhadzuje tvoju energiu do vzduchu. Správna či lepšie povedané zdravá životospráva neobchádza žiadnu oblasť tvojho života a tým pádom dbá o rovnováhu, ktorá je zakotvenou túžbou každého človeka.
Ľudia, ktorí o ňu dbajú, sú rozoznateľní na prvý pohľad a niekedy si ich mýlime s flegmatikmi. V Pohoďákovi máš mini testík, v ktorom môžeš očekovať, ako na tom so svojou starostlivosťou o seba si. Povzbudzujeme ťa, aby si bol/a pri tejto revízii voči sebe úprimný/úprimná, pretože ti uľahčí rozhodovanie, na čo sa potrebuješ zamerať.
Čo (ne)robiť a čo nezanedbať
Rýchle tipy a triky na zdravý životný štýl, to je priestor pre skvelý biznis. Možno si už investoval/a do mnohých kníh či kurzov, ale po odznení nadšenia to skončilo priateľstvom s kompromisom.
Hoci by sme chceli byť dokonalí (ako posty na sociálnych sieťach), akosi sa nám to nedarí dosiahnuť podľa našich predstáv. Dnešná doba na nás kladie nároky a priznajme si, že ich neraz násobíme svojimi očakávaniami. Chcelo by to v prvom rade trochu láskavosti...
Počúvaj sa
O vzťahu smerom k sebe samej/samému sa toho v škole veľa neučí. Nehovoriac o komunikácii so sebou, ktorá do vzťahov prirodzene patrí. Čo však nebolo môže byť a nadviazať rozhovor so sebou môžeš rovno teraz. Vlastne to robíš často bez toho, aby si si to uvedomil/a.
Možno si len zvyknutý/á viac hovoriť než počúvať, viac hodnotiť než chápať alebo pred hlasmi v hlave (nie, nemyslíme halucinácie) unikať. Takže prvým kľúčom je venovať pozornosť tomu, čo hovorí tvoje telo a duša a či im azda niečo nechýba.
Dať „jesť“ každej časti svojho Ja
Znie to ako metafora, avšak veľmi veľavravná. Bez stravy nemožno fungovať, o význame jej kvality netreba polemizovať. Nie je to len o tom, nebyť lačný/á, ale dbať o dostatok živín pre každú oblasť svojho života.
Je zrejmé, že hovoríme o fyzickej, duševnej i duchovnej oblasti, ale rovnako o sfére sociálnych vzťahov a profesie. Všetky sa vzájomne ovplyvňujú, veď patria jednému človeku, preto opomínať jednu znamená ochudobňovať ostatné. A stres si nevyberá, ktorú postihne, vojde tadiaľ, kde mu to je dovolené.
Rozhodni sa za seba pre seba
Motivácia nie je pocit (to by sme čakali na Godota), hoci sú chvíle, keď emócie fandia tvojim aktivitám. Byť motivovaný/á to je už čosi omnoho dôležitejšie, čo nemôže stáť na hladine emocionality, ktorá je prirodzene dynamická. Rozhodnúť sa pre seba a svoje zdravie potrebuje byť ukotvené v tvojom vnútri a postavené na zmysle, ktorý za tým vidíš ty. Počúvať (aj tieto) rady ťa môže inšpirovať k správnym rozhodnutiam, ale vo finále o všetkom rozhoduje tvoje „chcem“, nie „musím“ či „mal/a by som“.
Disciplína verzus obmedzovanie
Vyváženosť (balans, ak chceš) nie je program, je to ľudská potreba a skvelou správou je, že je dostupná. Obmedzenia už zo svojej podstaty nie sú udržateľná záležitosť a automaticky budia dojem, že niečo strácame.
Zatiaľ čo disciplína (akokoľvek prísne to znie) má v sebe perspektívu, pretože je slobodným rozhodnutím pre „niečo“. V kontexte životosprávy to znamená, že potrebuješ uplatňovať to, čo ti funguje a nemusí to práve propagovať pol zemegule. Tvoja jedinečnosť sa prejavuje aj v tom, akú stravu, pohyb, hobby či zvyky preferuješ bez ohľadu na to, či sú módnym hitom. Jednoducho si všímaj, čo ti prospieva a rob to, čo je investíciou do tvojho zdravia.