#08: Denný prehľad: Ako ho využiť na maximum?
V prvom rade dávame ruku na srdce a rovno ti musíme prezradiť: neexistuje správne a nesprávne použitie. Lineárne, kreslené, počmárané alebo úhľadné - tvoje bežné plánovanie dňa má predovšetkým slúžiť tebe a pomôcť ti stať sa pánom/paňou svojho času. Pripravili sme si však niekoľko rád, ktoré ti pomôžu orientovať sa v dennom plánovaní a využiť aj túto sekciu čo najlepšie.
Ako je rozvrhnutý deň v Žurnáli
Možno si doteraz využíval/a len hlavný priestor s riadkami. Každý prvok však predstavuje jednu z vecí, o ktorých veríme, že by mohli byť súčasťou vyváženého spravovania času. Povzbudzuje k prebúdzaniu kreativity, k prioritizovaniu, k múdremu plánovaniu a tiež k systematickému time managementu. Nezabudli sme ani na vďačnosť, jednu z najsilnejších ľudských schopností, ktorá ťa každý deň môže posilniť a povzbudiť - aj keď ten deň nebol najlepší.
Ako to teda v praxi vyzerá?
Krúžok na vrchu strany
Prázdny krúžok navrchu predstavuje kreatívnu výzvu: Zvládneš každý deň až do konca roka s týmto krúžkom urobiť niečo iné? PS: nálepky nie sú vôbec podvod, no neboj sa výzvy urobiť s tým niečo bez pomoci vopred vytlačených ozdôb. :-)
Chceš vedieť, ako využívajú krúžok na vrchu strany Žurnálisti v našej komunite? Potom sa určite pridaj k nám do skupiny na Facebooku a prečítaj si komentáre pod týmto príspevkom. A nezabudni zanechať tvoj komentár, pokojne aj s fotkou, nech vidíme, ako kreatívne si sa s touto výzvou popasoval/a ty.
Priorita dňa
Určiť si ciele a úlohy je jedna vec, ich správna prioritizácia je niečo úplne iné. Zamysli sa nad tým takto: Nezáleží na tom, koľko sa ti počas dňa podarilo urobiť, ak to, čo sa urobilo nebolo naozaj dôležité. Tu nezabúdaj na svoje ciele a hodnoty - odzrkadľujú sa aj pri tvojom každodennom plánovaní?
Preto začni Prioritou dňa. Aj keby si nestihol nič iné, toto skrátka musíš dať.
Ak nasleduješ naše tipy, v Pondeli si si vybral/a niekoľko najväčších priorít na tento týždeň. Prepoj ich s Prioritou dňa tak, že na každý deň si dáš ako prioritu jednu z najdôležitejších úloh týždňa.
Naučíš sa tak, že pri týždennom plánovaní to netreba preháňať s prioritami. Zároveň začneš každý deň s úžasným pocitom produktivity. Čo môže byť lepšie, ako mať už v prvej časti dňa hotové to najdôležitejšie?
Každodenné plánovanie a poznámky
Úlohy a stretnutia si zaznačuj na pripravené riadky.
Do riadkov si môžeš kresliť bodky či pomlčky pre úlohy, výkričníky pre priority, krúžky či štvorčeky pre stretnutia. Neboj sa experimentovať. Pár našich tipov nájdeš aj nižšie v Legende. Avšak to, ako sa rozhodneš túto časť vypĺňať, je naozaj na tebe - a áno, musíme to zdôrazňovať z jednoduchého dôvodu. Akýkoľvek diár či appka sú našimi pomocníkmi. Neslúžime im. Oni slúžia nám. Využívaj teda aj Žurnál tak, aby ti pomohol na tvojej ceste za úspechom.
Kreativite a tvojim poznámkam sa medze nekladú
Vypočul/a si si dnes zaujímavý podcast či prečítal/a pár stránok z knihy? Zamyslel/a si sa počas cesty vlakom nad novým kreatívnym nápadom? Mal/a si podnetnú diskusiu s kolegyňou či len obyčajnú poradu, z ktorej vzišla hŕba nových nápadov? Využi vybodkovaný priestor na ich zapísanie. Či už to budú poznámky, zápisky z porád či prednášok, mini kresby, skice či nálepky je na tebe.
Máš chuť zlepšiť svoje vizuálne myslenie a spôsob, akým si robíš poznámky? Potom nás nechaj sprevádzať ťa umením skečnotingu. Viac sa dozvieš v Cvičebnici s názvom Skečovník tu.
S vďačnosťou ďalej zájdeš
Večer venuj pár minút premýšľaniu nad vecami, za ktoré v daný deň ďakuješ. Aj ak máš dnes piatok trinásteho, skús si spomenúť aspoň na dve príjemné maličkosti. Vďaka tomu si po čase začneš uvedomovať pozitívne veci a staneš sa tak šťastnejším človekom.
INŠPIRUJ SA LEGENDOU ŽURNÁLISTOV:
Juraj:
"Všetky úlohy si oddeľujem podľa časovej postupnosti, s tým, že eventy si píšem ako prvé, keďže sú časovo fixné. Využívam svoje vlastné značky podobné ako v Bullet Journal metóde. Napríklad takéto:
🔲 úloha (prázdny štvorec)
F🔲 žaba dňa (frog štvorec)
❗️🔲 úloha s finálným DDL
⬛️ splnená úloha (plný štvorec)
❎ nesplnená úloha (x-kom preškrnutý štvorec)
🔲> presunutá úloha (štvorec a šípka)
⭕️ event, udalosť s konkrétnym časom (kruh)
🔴 splnený event (plný kruh)
🎵 podcast (noty)
🎥 film (kamera)
💡 nápad (žiarovka s písmenom I)
⭕️ T nástroj, tool, appka (písmeno T v kruhu)
Ivan:
"Ako prvé sa snažím písať úlohy, ktoré sa viažu k času, značím si ich ⭕️. Dávam si ich zhruba tam, kde sú v rámci dňa.
Potom píšem konkrétne tudúčka na daný deň, značím ich 🔲, ale ak by mi zabrali väčší časový blok, používam inú značku a [ ] zaberiem si väčšiu časť strany.
Ak niečo z tudúčiek nesplním, nenechávam to na tejto strane, ale rovno presúvam na ďalší voľný deň do ďalšej voľnej plochy (označím to šípkou → )
Ak sa niečo ešte len plánuje, napr. stretnutie s kamošmi, značím si to ako ⭐.
Najdôležitejšie je pre mňa, aby som každý deň uzavrel a nezostali mi tam visieť zabudnuté tudúčka. Preto, keď ho mám (väčšinou večer) uzavretý a všetko je hotové alebo presunuté, spravím cez názov dňa X-ko a viem, že mi tam nič nezostalo."
Veronika:
"Riadkovanú časť denného prehľadu používam na úlohy. Postupujem od prvých riadkov, pokiaľ ide o pracovné veci a odspodu pokiaľ ide o osobné úlohy. Dávam si pozor na to, aby som na daný deň mala napísané len veci, ktoré naozaj musia byť splnené v daný deň. Všetky ostatné úlohy mám zapísané vo svojom elektronickom to-do liste. Ak mám všetky priority na daný deň hotové a ostane mi ešte čas, vyberiem si niektorú z týchto úloh. Úlohy a stretnutia si označujem nasledovne:
❏ prázdny štvorček je nesplnená úloha. Pokiaľ sa mi ju podarí splniť, štvorček vyfarbím. Ak nie, ale presúvam si ju na iný deň, pridám dovnútra maličkú šípku. Ak nie je splnená, ale presúvať ju nebudem, urobí vnútri krížik (X).
O prázdny krúžok funguje v mojom plánovaní podobne. Jediný rozdiel je v tom, že krúžok označuje stretnutie a má teda pridelený konkrétny čas.
— Pomlčkou označujem poznámky či menšie časti v rámci jednej úlohy."
Čo povieš, pustíš sa teraz do pravidelnejšieho používania svojho Žurnálu? Ak ho už istý čas používaš a máš svoj systém, ktorý ti funguje pri dennom plánovaní, podeľ sa s nami aj s ďalšími Žurnálistami na Facebooku.