Kreatívci vs. Prokrastinácia: Ako ju Prekonať
Kreatívne alebo podnikateľské typy práce často nemajú presne definovanú štruktúru. O to ťažšie sa v nich sleduje čas strávený v práci a keď človek nevie, aký krok nasleduje, je váhavý vôbec vykročiť.
Skrátka na teba vplýva veľký počet faktorov, ktoré ovplyvňujú tvoju produktivitu viac, ako bežného človeka v inom zamestnaní. Zrazu sa ocitneš paralyzovaný vlastnými myšlienkami.
Tvoj najväčší nepriateľ bude tvoj odpor
Hlasu odporu sa nejde zbaviť. Žije si vlastný život v našom živote. Je to univerzálna neosobná sila, ktorú zosobňujeme my sami a myslíme si, že je naše JA.
Ale opak je pravdou. Odpor nie je tvoje skutočné JA. Je to len hlas ODPORU. Odpor si pamätá všetku kritiku a negatívne hlasy a nebojí sa ich použiť proti tebe. Hlavne v momente keď sa rozhodneš niečo zmeniť alebo napredovať.
Ako prekonať odpor?
Perfekcionizmus zabíja kreativitu. Takže nečakaj kým budeš mať voľno alebo kým bude ten správny čas. Začni s tým v čom sa cítis sebavedome. Či už to bude naplánovanie týždňa alebo brainstroming. Hlavné je začať. Určite si nedávaj nerealistické ciele a mysli na to, že ani ľudia, ktorých obdivuješ to nemajú všetko vyriešené.
zdroj: Andrea Piacquadio (Pexels)
Maj radosť z procesu, nie z výsledku
Vyskúšaj si zamerať sa na proces/prácu, ktorú robíš a nie na výsledok. Nemysli na to, že si ešte ďaleko od jeho dosiahnutia, môže ťa to demotivovať. Keď sa budeš sústrediť na proces samotný, bude to príjemnejšie a cieľ sa dostaví sám.
Ďalším veľkým demotivátorom je zlyhanie. Zlyhanie nás často presvedčí, že sa nám nedarí, alebo že to, čo robíme, nemá zmysel. Zlyhať môžeme z 3 najčastejších dôvodov:
- taktická chyba - jednoduchý prešľap vo výpočtoch, či zlá rada odborníka
- nenaplnené očakávania - dlho pracuješ na niečom, kde výsledok nie je ocenení a v konečnom výsledku zistíš, že si to nechcel/a ani ty
- nepredvídateľné faktory - okoľlosti nemusia vždy výjsť v tvoj prospech, jednoducho šlo o zlé načasovanie
Pravda je však taká, že keď zlyháme, máme dve možnosti. Zahodiť všetko doterajšie snaženie, alebo sa naň pozrieť analyticky a nájsť v ňom ponaučenie do budúcnosti. A nezabudni, že neúspech nie je opakom úspechu, ale jeho súčasťou.
,,Ako veľmi to chceš? Prečo to chceš?” Opýtaj sa sám/sama seba tieto otázky. Priprav si pred projektom vlastný manifest a pripomínaj si ten drive a túžbu vždy, keď budeš mať pocit, že to vzdávaš. A ak ich chceš mať vždy pri sebe aj s poznámkami k projektu, vyskúšaj náš Nápadník. Poskytne ti dostatočný priestor, a ty budeš môcť popustiť uzdu svojej kreativite na bodkovaných stránkach.
Zanechať komentár
Táto lokalita je chránená testom reCAPTCHA a vzťahujú sa na ňu pravidlá ochrany súkromia a podmienky poskytovania služby hCaptcha.